Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otevřený dopis ministryni spravedlnosti

16. 10. 2014 8:50:50
Podmíněný trest, který soud uložil hercům Petru Čtvrtníčkovi a Janu Potměšilovi za natáčení charitativní scénky, kde byli převlečeni za policisty, považuji za nespravedlivý. Protože klip vznikl pro pořad Konta Bariéry, největšího projektu nadace, napsala jsem otevřený dopis ministryni spravedlnosti Heleně Válkové.

Vážená paní ministryně spravedlnosti,

píšu Vám kvůli absurdnímu soudnímu rozsudku z úterý 14. října, který uložil hercům Petru Čtvrtníčkovi a Janu Potměšilovi podmíněný trest. Nikdy jsem si nemyslela, že bych se na Vás kdy obracela v záležitosti, která se bezprostředně týká nadace. Ale okolnosti i má, bohužel nyní dosti nalomená, víra ve spravedlnost mi nedává jinou možnost, než využít formu otevřeného dopisu.

Za 20 let, které jsem spojila s Nadací Charty 77 i jejím největším projektem - Kontem Bariéry, jsem nikdy necítila takovou bezmoc jako nyní. Každého zdravotně postiženého člověka, který se na nás obrátil s žádostí o pomoc, jsme vždy vyslyšeli a vždy jsme mu také v rámci našich možností pomohli.

Pomoci jsme mu mohli díky souhře několika faktorů – štědrosti našich dárců i díky dobrému srdci stovek a tisíců lidí, kteří nám ochotně těch dvacet let pomáhají snad se všemi činnostmi nadace, a to bez nároku na jakýkoliv honorář. Nedělají to totiž pro nás jako pro nadaci, dělají to pro lidi s postižením, kterým naše nadace již od vzniku Konta Míša v roce 1990 pomáhá. Oslovujeme i nové dárce, ukazujeme nejen to, co děláme, ale i ty, kterým pomáháme. Seznámit lidi s jejich osobními a často i smutnými příběhy, stejně jako jejich nezdolnou vůli a odhodláním vést i navzdory svému handicapu plnohodnotný život plný naděje a radosti, to je důležitá součást naší práce. A právě o radosti a úsměvu jsou i všechny naše kampaně, včetně projektu Pomáhej (s) humorem a benefičního pořadu Konta Bariéry a České televize „Možná přijde i charita“, který se snaží netradiční formou bez patosu a slz pomoci handicapovaným zapojit se plnohodnotně do společnosti. Výsledky hovoří o tom, že se to skutečně daří, a to právě díky nezištné pomoci stovek herců, zpěváků, scénáristů, režisérů, kameramanů a příslušníků mnoha dalších profesí.

O to smutnější zprávou pro mě bylo, že ti, kteří ve svém volném čase a bez nároku na honorář pomáhají zdravotně postiženým, se mohou v České republice dostat před soud. Paní ministryně, já jsem jen obyčejná ředitelka nadace, která posledních dvacet let svého života věnovala práci se zdravotně postiženými, nejsem právník a nedokážu tak posoudit literu zákona. Chápu, že litera zákona platí a nemíním to zpochybňovat. Naprosto ale nechápu, že může nastat pro mě zcela absurdní situace, že se herci za to, že ve svém volném čase a zdarma pomáhají lidem s postižením, dostanou před soud.

Až do úterý jsem věřila, že existuje také určitá spravedlnost. Že právě k tomu je zde nezávislá moc soudní, aby dbala na spravedlivý výklad práva. Jenže po úterku je má víra ve spravedlnost hluboce otřesena. Je ironií osudu, že v ten samý den, kdy byl zproštěn obvinění manažer příbramského fotbalového klubu, protože úmysl uplácet mu nebyl prokázán, jiný soud naopak uložil podmíněné tresty odnětí svobody dvěma hercům, kteří se ve svém volném čase snažili pomoci zdravotně postiženým. Je to tak správně podle práva? Patrně ano, protože od toho je tu soud, aby výklad práva podával. Ptám se však, je to spravedlivé?

Podle mě ne. Nevěřím a odmítám věřit tomu, že pod pojmem spravedlnost se nyní dá schovat i toto. Nevěřila jsem ani tomu, že je spravedlivé dva roky tahat oba herce, režiséra i scénáristu po soudech, ale stále jsem doufala, že spravedlnost nakonec zvítězí.

Proto se teď obracím na Vás, paní ministryně, jako na ženu, která stojí v čele resortu spravedlnosti. Nemyslím si totiž, že je spravedlivé oba herce trestat za to, že chtěli ostatním pomoci, tím méně, že jeden z nich osobně prošel trpkou životní zkušeností toho, jak snadno se zdravý člověk může trvale ocitnout na vozíčku. Za to si, podle mého názoru, žádný občan podmíněný trest odnětí svobody ani několik let chození po soudech nezaslouží.

Vím, že ve Vaší moci není rozhodnutí soudu jakkoliv ovlivňovat, ale protože jste nejvyšší představitelkou resortu spravedlnosti, svůj názor jsem Vám napsat musela.

S úctou

Božena Jirků

Výkonná ředitelka Nadace Charty 77

Autor: Božena Jirků | čtvrtek 16.10.2014 8:50 | karma článku: 24.53 | přečteno: 1551x

Další články blogera

Božena Jirků

Najde se 10 tisíc lidí, kteří pošlou 20 korun?

Nedávno jsme se v Kontu Bariéry setkali s Luckou Leišovou, dvacetiletou studentkou z Příbrami. V 18 letech přeplavala Gibraltarský průliv. Nyní zdolává 180 km Vltavy a pomáhá nasbírat panu Radkovi peníze na hadbike.

28.7.2015 v 10:32 | Karma článku: 11.78 | Přečteno: 1166 | Diskuse

Božena Jirků

Za dva týdny se rozeběhnou školáci i zaměstnanci, aby pomohli handicapovaným

Někdy se stane, že s dobrým nápadem, jak pomoci handicapovaným, přijde někdo z „venku“. A já jsem za takovéto nápady moc ráda, protože lidé zvenčí často žijí jinými životy, zajímají se o jiná témata a ta jim zákonitě přinášejí jiné nápady. Tak jako třeba Petru Chárovi, zástupci ředitele ve škole Open Gate z Babic u Říčan. Ten přišel s nápadem, jak udělat něco pro zdraví své i zdraví studentů a zároveň pomoci ostatním.

18.3.2015 v 13:01 | Karma článku: 4.92 | Přečteno: 205 | Diskuse

Božena Jirků

Werichova vila po více než dekádě znovu ožije

Městská část Praha 1 konečně rozhodla o nových nájemcích Werichovy vily na Kampě, kterou dala na příštích 10 let do nájmu Nadaci Jana a Medy Mládkových tak, jak si přáli Pražané ve veřejné internetové anketě, která se konala na podzim. Byly v ní představeny projekty všech uchazečů, včetně toho Nadace Charty 77. Werichova vila se tak po dlouhých letech otevře veřejnosti a stane se novým kulturním centrem Kampy pro zdravé i handicapované.

30.1.2015 v 8:36 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 363 | Diskuse

Božena Jirků

Prezident Zeman neví o postižených dětech nic….

Integrace handicapovaných dětí mezi zdravé patří od začátku práce Konta Bariéry k naší velké prioritě. Mohla bych popsat desítky příkladů, kdy správné začlenění takového dítěte pomohlo jemu i dětem kolem něj. Legendární dětský psycholog, profesor Matějček, by se v hrobě obrátil, kdyby zjistil, že mu hlava státu radí vrátit se o třicet let zpět.

16.1.2015 v 8:25 | Karma článku: 35.16 | Přečteno: 5884 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Milan Radek

Možný útok islamisty na Sibiři - varování hlavně pro nás k výročí 21. srpna

Jednak pro ty co věří že bohatýr Vova ochrání Evropu od islámu, a hlavně varování pro ty co kašlou na Izrael nebo Rusko když jsou také oběti útoků, a jediné co evropské lídry napadne je dávat zátarasy do ulic aby šílené dodávky

20.8.2017 v 1:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Olga Vodová

A teď, prosím tě, Olčo, nemluv!

Když navštívíte některý salón se službami, většinou, téměř vždy si chtějí majitelky či službu vykonávající pracovnice povídat. Hodně povídat. Pánové prominou, nebude řeč o návštěvách erotického salónu ani autosalónu.

19.8.2017 v 22:59 | Karma článku: 3.95 | Přečteno: 85 | Diskuse

Libuse Palkova

Italské speciality

Navzdory titulu se nebudu zabývat světoznámou italskou gastronomií, ale tím, čím jsou Italové jiní, čím se odlišují od jiných národností, zkrátka čím jsou speciální.

19.8.2017 v 22:47 | Karma článku: 6.85 | Přečteno: 128 | Diskuse

Libuse Palkova

Bidet jako běžná součást koupelny

Pravidelné osprchování a důkladná čistota jsou základem toho, aby člověk ostatním voněl, protože ani sebelepší parfém nezakryje nedostatky v hygieně Ale ruku na srdce-kolik z nás má koupelnu tak velkou aby si mohl dovolit bidet?

19.8.2017 v 16:28 | Karma článku: 19.78 | Přečteno: 1116 | Diskuse

Karel Ábelovský

Lidé bez tváře III.

... rozespale nahmatal telefon na nočním stolku a vypnul vyzvánění; spal nebo bděl, nevěděl jistě. Žádné sny se mu už hodně dlouho nezdály, nebo si je nepamatoval; zato nyní si nebyl jist, zda to co mu nedalo spát, nebyl jen sen

19.8.2017 v 13:48 | Karma článku: 6.23 | Přečteno: 141 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1221
Ředitelka Konta Bariéry, výkonná ředitelka Nadace Charty 77, publikuje s mediální podporou iDNES.cz

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.